Poradnia Walki z Bólem i Opieki Paliatywnej z Zespołem Wyjazdowym Opieki Paliatywnej Domowej

lokalizacja:przy Oddziale Opieki Paliatywnej
lekarze przyjmujący:
  • Teresa Bancerz - lekarz specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, geriatrii, medycyny paliatywnej.
lekarze zespołu wyjazdowego opieki paliatywnej domowej:
  • Tersa Bancerz - lekarz specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, geriatrii, medycyny paliatywnej,
  • Małgorzata Pawlak - lekarz specjalista chorób wewnętrznych.
godziny pracy poradni:

poniedziałek8.00 - 10.30
środa15.30 - 18.00
czwartek8.00 - 10.30

godziny pracy zespołu wyjazdowego opieki paliatywnej domowej:

poniedziałek10.00 - 15.35
wtorek10.00 - 15.35
środa10.00 - 15.35
czwartek10.00 - 15.35
piątek10.00 - 15.35

Poradnia Medycyny Paliatywnej sprawuje opiekę nad pacjentami chorującymi na nieuleczalne, nie poddające się leczeniu przyczynowemu, postępujące choroby głównie nowotworowe.
Opieka sprawowana jest nad pacjentem w schyłkowym okresie życia i ma na celu zapobieganie i uśmierzanie bólu oraz innych objawów somatycznych, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych, poprawa jakości życia chorych i ich rodzin.
Opieka ta sprawowana jest nad chorymi, którzy mogą przybyć do Poradni przy oddziale Opieki Paliatywnej. Porady mogą być realizowane nie częściej niż 2 x w tygodniu. Chorzy, którzy wymagają wizyt domowych i ciągłej opieki w miejscu zamieszkania kierowani są do Hospicjum Domowego (Zespołu Wyjazdowego Opieki Paliatywnej). Poradnia Medycyny Paliatywnej jest integralnie związana z Hospicjum Domowym jak również stacjonarnym oddziałem Opieki Paliatywnej.

W ramach Poradni Medycyny Paliatywnej udzielane są:
  • porady lekarskie,
  • porady psychologiczne,
  • porady pielęgniarskie,
  • porady pielęgniarskie w domu chorego dla pacjentów w stanie stabilnym, którzy mają ograniczoną możliwość poruszania się,
  • konsultacje dla pacjentów nie zakwalifikowanych do hospicjum domowego,
  • wsparcie rodzinie chorego.
Świadczenie w poradni obejmuje:
  • badanie podmiotowe,
  • badanie przedmiotowe,
  • ordynację leków ( w tym leków przeciwbólowych),
  • zapewnienie niezbędnych badań diagnostycznych,
  • zlecanie zabiegów pielęgnacyjnych,
  • kierowanie do szpitala, do zakładów opieki zdrowotnej udzielających świadczeń opieki paliatywno- hospicyjnej w warunkach stacjonarnych,
  • wydawanie niezbędnych w procesie leczenia orzeczeń i opinii o stanie zdrowia pacjenta,
  • wizytę domową.
zadaniami opieki paliatywnej są:
  • zwalczanie wszechogarniającego bólu,
  • leczenie objawowe innych dolegliwości somatycznych,
  • pielęgnacja,
  • łagodzenie cierpień psychicznych i duchowych,
  • pomoc w rozwiązywaniu problemów socjalnych,
  • wspieranie rodzin w czasie trwania choroby i osierocenia. Zakład prowadzi edukację zdrowotną osób objętych opieką, członków ich rodzin oraz pracowników.