Poradnia Rehabilitacyjna

lokalizacja:I piętro Przychodni Specjalistycznej Szpitala
lekarze przyjmujący:
  • Piotr Urbanek - lekarz specjalista II stopnia w zakresie ortopedii i traumatologii,
  • Piotr Foremski - lekarz specjalista II stopnia w zakresie ortopedii i traumatologii,
  • Małgorzata Lewandowska - lekarz, specjalista rehabilitacji medycznej oraz specjalista I stopnia w zakresie pediatrii.
godziny pracy poradni:

poniedziałek13.00– 19.00
piątek13.30 – 16.30

Poradnia zajmuje się leczeniem wrodzonych i nabytych schorzeń narządu ruchu oraz leczeniem wad postawy u dzieci. Lekarze kwalifikują chorych na odpowiedni rodzaj rehabilitacji zlecając kompleks niezbędnych zabiegów.

• Podstawowa diagnostyka i zalecenie leczenie w zakresie schorzeń podlegających rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym.
  • Zakres świadczonych procedur medycznych dostępnych i zapewnianych przez poradnie (m.in.):
    • procedury wykonywane standardowo: diagnostyczny wywiad, konsultacja i ocena, ograniczony opis okresu przerw w chorobie, profilaktyka i promocja zdrowia, pełny opis wywiadu dotyczący problemu zdrowotnego oraz jego ocena; historia i ocena nowego zagadnienia, wywiad i ocena innych problemów występujących u chorego, wywiad i ocena postępowania diagnostycznego, innego niż typowe, opieka pielęgniarska, konsultacja w pełnym zakresie, badanie fizykalne
    • procedury wykonywane jedynie w uzasadnionych przypadkach: wywiad chorobowy w formie krótkiego opisu, porada lekarska, konsultacja w trakcie wizyty domowej, konsultacja w ograniczonym zakresie (w zakresie jednego narządu)
    • określenie zakresu ruchu w stawach
    • test czynnościowy
    • ocena aktywności ruchowej pacjenta
    • ocena czucia powierzchownego i głębokiego
    • ocena odruchów ścięgnisto okostnowych
    • pomiar długości kończyn i obwodów
    • ocena chodu i lokomocji
    • ocena samoobsługi i samodzielności
    • orzecznictwo: ogólne badanie lekarskie osób bez dolegliwości i rozpoznania choroby, inne badania specjalne osób bez dolegliwości i rozpoznania choroby, badanie i obserwacja
    • zaplanowanie postępowania rehabilitacyjnego
    • wypisanie recept, wniosków na zaopatrzenie ortopedyczne, wydanie zaleceń terapeutycznych z wyłączeniem: badan odrębnie finansowanych przez NFZ, procedur wysokospecjalistycznych finansowanych przez MZ, świadczeń ponad standardowych wymienionych przez MZ, orzekania o stanie zdrowia w przypadkach określonych w ustawie
    • w przypadku konieczności wykonania badania TK, MRI, badań elektrofizjologicznych układu nerwowo- mięśniowego i innych badań finansowanych przez NFZ na zasadzie współfinansowania, lekarz poradni rehabilitacyjnej współpracuje z lekarzami innych poradni.
  • Zakres świadczonych badań diagnostycznych dostępnych i zapewnianych przez poradnie (m.in.):
    • badania laboratoryjne w zakresie koniecznym do postawienia rozpoznania, ustalenia i monitorowania leczenia
    • diagnostyka obrazowa: badanie RTG narządu ruchu, badanie USG (w tym Dopplerem)
  • Kierowanie do planowego leczenia szpitalnego (w oddziale rehabilitacyjnym, ortopedycznym, rehabilitacyjnym) i uzdrowiskowego oraz ośrodków klinicznych.
  • Konsultacje w okresie przed i poszpitalnym.
  • Konsultacje chorych kierowanych przez innych specjalistów.
  • Stała współpraca z Zakładem Diagnostyki Obrazowej i Laboratorium Analitycznym.
  • Kontynuacja leczenia poszpitalnego.
  • Prewencja schorzeń i ich powikłań, edukacja zdrowotna.