Poradnia Neurochirurgiczna

lokalizacja:pawilon stacji dializ wraz z poradniami specjalistycznymi
lekarze przyjmujący:
  • Bartłomiej Gromadzki - lekarz, w trakcie specjalizacji w zakresie neurochirurgii,
  • Kajetan Hadzik - lekarz, w trakcie specjalizacji w zakresie neurochirurgii.
godziny pracy poradni:

poniedziałek16.00 - 20.00
czwartek16.00 - 20.00

Poradnia udziela konsultacji i kwalifikuje pacjentów do zabiegów w zakresie neurochirurgii.

• Podstawowa diagnostyka i leczenie w zakresie schorzeń neurochirurgicznych w trybie ambulatoryjnym: nowotwory złośliwe mózgu i innych części centralnego systemu nerwowego (w zakresie i możliwościach działania poradni), nowotwory niezłośliwe opon mózgowych, nowotwory niezłośliwe mózgu i innych części centralnego systemu nerwowego, choroby zapalne ośrodkowego układu nerwowego, choroba Parkinsona, padaczka, zaburzenia obejmujące nerwy, korzenie nerwów rdzeniowych i sploty nerwowe, wodogłowie, choroby kręgów szyjnych, inne choroby krążenia międzykręgowego.
  • Zakres świadczonych procedur medycznych dostępnych i zapewnianych przez poradnie (m.in.):
    • procedury wykonywane standardowo: diagnostyczny wywiad, konsultacja i ocena, ograniczony opis okresu przerw w chorobie, profilaktyka i promocja zdrowia, pełny opis wywiadu dotyczący problemu zdrowotnego oraz jego ocena; historia i ocena nowego zagadnienia, wywiad i ocena innych problemów występujących u chorego, wywiad i ocena postępowania diagnostycznego, innego niż typowe, opieka pielęgniarska, konsultacja w pełnym zakresie, badanie fizykalne.
    • procedury wykonywane jedynie w uzasadnionych przypadkach: wywiad chorobowy w formie krótkiego opisu, porada lekarska, konsultacja w trakcie wizyty domowej, konsultacja w ograniczonym zakresie (w zakresie jednego narządu)
    • badanie neurologiczne i neurochirurgiczne
    • nakłucie i punkcja czaszki
    • obszerne badanie dna oka
    • orzecznictwo: ogólne badanie lekarskie osób bez dolegliwości i rozpoznania choroby, inne badanie specjalne osób bez dolegliwości i rozpoznania choroby, badanie i obserwacja.
  • Zakres świadczonych badań diagnostycznych dostępnych i zapewnianych przez poradnie(m.in.):
    • diagnostyka obrazowa: CT głowy, NMR mózgu/ pnia, kontrastowy radiogram mózgu/ czaszki, kontrastowa mielografia, arteriogram naczyń mózgowych, RTG czaszki, badanie USG (w tym Dopplerem) różnych okolic ciała
    • elektroencelofalogram
    • inne nieoperacyjne testy neurologiczne
    • badanie mikroskopowe materiału/ płynu mózgowo-rdzeniowego, kontrolne badania laboratoryjne
    • badanie bakteriologiczne wymazów pobranych z ran, i posiewów innych materiałów
    • badanie histopatologiczne materiału pobranego z ran i zmienionych tkanek
    • diagnostyka w kierunku zakażenia HBV, HCV, HIV,( przed planowa hospitalizacją, o ile wymagane jest wykonanie tych badań)
  • Kierowanie do planowego leczenia szpitalnego (w oddziale neurochirurgicznym, onkologicznym, neurologicznym) i uzdrowiskowego oraz ośrodków klinicznych.
  • Konsultacje w okresie przed i poszpitalnym.
  • Konsultacje chorych kierowanych przez innych specjalistów.
  • Stała współpraca z Zakładem Mikrobiologii Lekarskiej, Zakładem Diagnostyki Obrazowej, Laboratorium Analitycznym, Zakładu Medycyny Nuklearnej RCO w Bydgoszczy.
  • Kontynuacja leczenia poszpitalnego.
  • Prewencja schorzeń neurochirurgicznych i ich powikłań, edukacja zdrowotna.